Turvallisen ja hygieenisen maidon edistys ja kehitys

Pronssimitalit 2019

Walter Ehrström -mitalit vuonna 2019

 

Pronssimitalit

10 vuoden yhtämittaisesta ensimmäisen luokan maidon tuottamisesta

 

PRONSSIMITALISTIT 2019:

 

ARLA OY POHJOIS-SUOMI

Kuha Vilho, Ranua

Nyman Reetta ja Sarivaara Matti, Kemijärvi

 

HÄMEENLINNAN OSUUSMEIJERI

Heikki ja Kristiina Koivusalo, Untamala

Päivi ja Tomi Saine, Kankaanpää

Venna Oy, Turku

 

KAUSTISEN OSUUSMEIJERI

Mty Aho Jouni, Riikka ja Valtteri, Kokkola

Känsälä Markku, Kaustinen

 

KUUSAMON OSUUSMEIJERI

Kujala Eero ja Ulla, Kuusamo

 

OSUUSKUNTA ITÄMAITO

Haatainen Janne, Itä-Soisalo

Risto Hallberg, Haapalahti

MTY Huovinen Esa ja Mika, Kestilä

Riikka Rönkkö ja Sami Huurinainen, Kauppilanmäki

Mty Huusko, Haluna

Mika ja Riitta Hyppönen, Ylämylly

Jokirinteen Maitotila, Sotkamo

Pirjo ja Rainer Kinnunen, Pyhäsalmi

Tapio ja Outi Komulainen, Kuhmo

Juha ja Leena Korhonen, Siikajärvi

Maatila Koskenranta, Sukeva

MTY Kuosmanen Esa, Sonkajärvi

 

Heikki Lipsanen, Juva

Timo Meriläinen, Nurmes

Anssi Mutikainen, Liperi

Muhonen Keijo ja Sanna, Peninki

Hilkka Niemi ja Heikki Väätäinen, Nilsiä

Anitta ja Ari Orava, Haukipudas

Parkonniemi, Pielavesi

Petrilän tila, Kinahmo

MT Rantaniitty, Rääkkylä

Pauliina ja Jukka Rojo, Pajujärvi

Maatila Riitta Rytkönen, Runni

Sanna Rytkönen Antti Luukkonen, Sonkajärvi

Timo Still, Kestilä

Ari ja Aija Taipaleenmäki, Kestilä

Antero Tossavainen, Kiuruvesi

Juha ja Ritva Tuomainen, Kinnulanlahti

Tarja ja Pauli Varonen, Tihusniemi

Pirkko Virkkunen-Korhonen, Nerkoo

Jouko Väisänen, Näljänkä

 

OSUUSKUNTA MAITOKOLMIO

Brandt Markku ja Mika Mty, Toholampi

Brandt Roni, Lestijärvi

Ay Maitokannus, Kannus

 

OSUUSKUNTA MAITOMAA

Hynninen Arto, Pieksämäki

Sipinen Ossi ja Kynsilehto Mona-Riitta, Hankasalmi

MTY Viljakainen Anna-Liisa ja Henna, Rantasalmi

 

OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITO

Mty Hakkarainen Jouni, Jukka ja Eija Kinnunen, Kinnula

Elina ja Janne Härkönen, Tornio

Maritta ja Niilo Isokangas, Utajärvi

Matti Jauhiainen, Haapavesi

Maatalousyhtymä Junelin tila, Siikalatva

Anette ja Ville Kananen, Perho

Eija ja Matti Kettunen, Vaala

Sisko ja Reijo Klaavuniemi, Ii

Mty Klemola, Kokkola

Anu ja Kimmo Koivukangas, Kärsämäki

Korpisen tila, Puolanka

Maarit ja Raimo Kurtti, Lumijoki

Tiina ja Jouni Meriläinen, Siikalatva

Sari ja Juuso Mikkola, Siikalatva

Johanna ja Jarkko Mäkelä, Kokkola

Mty Mäkelä Jukka, Pauliina ja Asko, Kalajoki

Nuijun tila, Haapajärvi

Arja ja Tauno Paakkari, Siikajoki

Rajala/Rauma, Perho

Mty Rauhala, Alavieska

Olli Roukala, Kalajoki

Hanna-Leena ja Sauli Sarkkinen, Siikajoki

Katja ja Oskari Tokola, Kannus

Sirkka ja Arto Törmänen, Salla

Maria Vinkka ja Esa Suontakanen, Reisjärvi

Yli-Kaasilan tila, Tervola

 

 

RUHAN MEIJERI

Eerola Lamphu ja Simo, Artjärvi

Salonen Ritva ja Veli-Matti, Jämsä