Turvallisen ja hygieenisen maidon edistys ja kehitys

Hopeamitalit 2019

Walter Ehrström -mitalit vuonna 2019

 

Hopeamitalit

20 vuoden yhtämittaisesta ensimmäisen luokan maidon tuottamisesta


HOPEAMITALISTIT 2019:

 

ARLA OY POHJOIS-SUOMI

Karasti Taina ja Pasi, Posio

Kortesalmi Aleksi, Ranua

Siltalan Maatila Oy, Taivalkoski

 

HÄMEENLINNAN OSUUSMEIJERI

Veikko Ahola, Loppi

Juha Inkinen ja Sirkku Vainio, Mäntsälä

Jarmo Nurmi, Huittinen

Elina ja Tapio Salo, Pälkäne

 

KUUSAMON OSUUSMEIJERI

Kujala Jaakko, Kuusamo

Säkkinen Osmo ja Raija, Kuusamo

 

LAAKSOJEN MAITOKUNTA

Haapaniemi Arja ja Juha, Sievi

 

OSUUSKUNTA ITÄMAITO

Välttilä, Tapio Eronen, Rantasalmi

Mika ja Taina Föhr, Kuopio

Hiltunen Kimmo, Lapinlahti

Kari ja Sirkka Hoffrén, Joensuu

Mikko ja Reetta Huikuri, Liperi

Marja Kainulainen ja Risto Kuivalainen, Juuka

Susanna Karppanen ja Petri Räsänen, Tohmajärvi

Aki Parkkonen ja Anu Eskelinen, Kitee

Kalevi ja Kirsi Korhonen, Nurmes

Ari ja Tarja Kyllönen, Kuhmo

Tiina ja Matti Mäkäräinen, Puolanka

Paavo ja Tarja Nissinen, Siikalatva

Jyrki Nykänen, Sotkamo

Nyman Hannu ja Hilkka, Valtimo

Juha Näpänkangas, Siikalatva

Mika ja Mirja Ollikainen, Lapinlahti

Riitta Puhakka-Korhonen ja Jukka Korhonen, Lieksa

Repolan tila, Iisalmi

Arto Ronkainen & Niina Karppinen, Sotkamo

Henna ja Perttu Sirviö, Iisalmi

Otto Tanskanen, Liperi

Sinikka ja Timo Tikkanen, Sotkamo

Juhani Tuunainen ja Eija Kröger, Kuopio

Virva ja Harri Väisänen, suuri kunnia myös lomittajille, Hyrynsalmi

 

OSUUSKUNTA MAITOKOLMIO

Erkkilä Elli ja Launo, Sievi

Korkeakangas Anna-Maija ja Tapani, Sievi

Latomaa Satu ja Keijo, Toholampi

Vehkala Riitta ja Antti, Toholampi

 

OSUUSKUNTA MAITOMAA

Hyttinen Ari ja Sari, Liperi

 

OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITO

Paula ja Mika Autio, Kärsämäki

Suvi ja Arto Holmström, Haapavesi

Suvi ja Markku Jantunen, Haapavesi

Mty Juntti, Tornio

Anita ja Antti Jäärni, Simo

Sari ja Jouni Kajula, Siikalatva

Ritva Kangas ja Paavo Hämäläinen, Kittilä

Mty Kelloniemi, Savukoski

Kari Keloneva, Tornio

Jaana Kolehmainen, Pihtipudas

Anneli Kärkkäinen-Pappila ja Eero Pappila, Pyhäjärvi

Virpi ja Hannu Matkala, Kokkola

Seppo Johannes Miettunen, Utajärvi

Tarja ja Pasi Ollila, Sodankylä

Aarno Ollitervo, Tervola

Paula ja Sammeli Pekkala, Inari

Eira ja Pauli Siitonen, Kittilä

Mty Söderström, Tornio

Johanna ja Ari Vaarala, Sodankylä