Turvallisen ja hygieenisen maidon edistys ja kehitys

Kultamitalit 2019

Walter Ehrström -mitalit vuonna 2019

 



Kultainen mitali

 
Kultainen mitali myönnetään 50 tai 25 vuoden aikana yhtäjaksoisesti tuotetusta ensiluokkaisesta maidosta.

 

 

KULTAMITALISTIT 2019 

 

50 vuotta:

OSUUSKUNTA ITÄMAITO

Martti Heiskanen                                                       Tohmajärvi

 

OSUUSKUNTA MAITOMAA

Sirviö Ismo ja Vesa Outi                                            Sonkajärvi

 

 

25 vuotta:

 

ARLA OY ITÄ-SUOMI

Marjatta ja Jari Markkanen, Leppävirta

Matti ja Sari Vänskä, Rääkkylä

 

ARLA OY POHJOIS-SUOMI

Manninen Anni ja Tapani, Kuusamo

Sarajärvi Sakari, Ranua

 

HÄMEENLINNAN OSUUSMEIJERI

Kalliomäen tila, Loppi

Jussi ja Pirjo Mattila, Janakkala

 

KUUSAMON OSUUSMEIJERI

Hentilä Henri ja Perttuli Laura, Kuusamo

Perttu Yrjö ja Maire, Pudasjärvi

Räisänen Mauno ja Latvalehto Sari, Taivalkoski

 

LAAKSOJEN MAITOKUNTA

Hannula Erkki, Ylivieska

Hyytiäinen Elena ja Rauno, Oulainen

Mty Niemi, Alavieska

Pesonen Inga ja Eero, Kärsämäki

 

LIMINGAN OSUUSMEIJERI

Limingoja Juha-Pekka, Siikalatva

Maaranto Juhani, Liminka

 

OSUUSKUNTA ITÄMAITO

Aholan tila, Pielavesi

Kirsi ja Juha Ahonen, Juva

Pirjo Ahonen, Rantasalmi

Hannu Back ja Erja Juvenius, Pihtipudas

Minna ja Vesa Havukainen, Kitee

Pertti Heikkinen, Hyrynsalmi

Ulla ja Pekka Heikkinen, Suomussalmi

Tarja ja Marko Huuskonen, Näyhälän tila, Sonkajärvi

Mirja ja Paavo Hytönen, Vesanto

Paula, Yrjö ja Olli Hyvönen, Sotkamo

Ihalan tila, Ilkka Makkonen & Hanna Kaihoniemi, Kitee

Veli Immonen ja Kaisu Rakkolainen, Joroinen

Tuovi ja Hannu Karjalainen, Paltamo

Arto ja Sari Kettunen, Kuopio

Markku ja Mervi Kervinen, Heinävesi

Kontiolan tila, Seppo Kärkkäinen, Juva

Armo Korhonen, Kitee

Marjatta ja Timo Korhonen, Sotkamo

Jaana ja Seppo Kukkonen, Juva

Petri Kuljukka, Kiuruvesi

Mikko Kumpulainen, Mirja ja Matti Kumpulainen, Viitasaari

Samuli Kärkkäinen, Pielavesi

Jouko Juntunen, Suomussalmi

Laitilan tila, Harri Laitinen, Siilinjärvi

Lehtopuron tila, Marko Eskelinen, Lapinlahti

Pirjo ja Veli Leskinen, Tuusniemi

Lippiahon tila, Lieksa

Mirja Luttinen, Kiuruvesi

Lähteelän tila, Lieksa

Irene ja Raimo Makkonen, Rääkkylä

Teuvo ja Ritva Maksimainen, Ilomantsi

Mansikka-ahon maitotila, Joensuu

Maarit ja Eero Martikainen, Kiuruvesi

Eila Mehtonen, Vieremä

Ulla ja Jari Miettinen, Vieremä

Timo Mölsä, Rääkkylä

Nurkkala tila, Janne ja Sari Loikkanen, Rantasalmi

Veijo Nykänen ja Sointu Hellman-Nykänen, Rantasalmi

Hannu ja Teija Nyyssönen, Pieksämäki

Arto Heikki Oikarinen, Ristijärvi

Jussi Paunonen, Rantasalmi

Antti ja Salme Pehkonen, Vieremä

Väinö ja Katariina Pekkala, Kiuruvesi

Minna ja Pekka Pekkarinen, Kuopio

Tapani ja Jaana Pennanen, Kiuruvesi

Päivi ja Jani Pentikäinen, Kuopio

Anssi ja Mari Pippuri, Rääkkylä

Mika ja Tarja Ponkilainen, Joensuu

Merja, Eero ja Henri Pulkkinen, Pielavesi

Mty Reijo, Risto ja Merja Pursiainen, Rautavaara

Veli-Matti ja Merja Repka, Kiuruvesi

Markku ja Jari Rissanen, Kuopio

Seppo ja Sisko Rissanen, Kiuruvesi

Sisko ja Pekka Romppanen ja Aini Leinonen, Ilomantsi

Johanna ja Tapio Ryynänen, Lapinlahti

Sari ja Hannu Savolainen, Tuusniemi

Päivi ja Matti Taskinen, Heinävesi

Sini Eerika Karoliina Tikkanen, Kiuruvesi

Virpi ja Pauli Tirkkonen, Kaavi

 

OSUUSKUNTA LÄNSIMAITO

Tuula ja Pertti Aalto, Pälkäne

Jarmo ja Anna-Maija Aho, Pälkäne

Jari-Pekka Hiedanniemi, Sastamala

Seija ja Erkki Hietaoja, Kankaanpää

Tuula ja Aarno Hoppu, Maija ja Mikko Hoppu, Vesilahti

Pirjo Järvenpää, Sastamala

Tiina ja Risto Linnainmaa, Hämeenkyrö

Tuomo, Helena ja Tommi Reponen MTY, Paimio

Raili Rönni ja Tapani Pihlajamäki, Parkano

Seija ja Mikko Sintonen, Akaa

Sinikka ja Jukka Tuominen, Lieto

Pertti ja Satu Uusi-Erkkilä, Vesilahti

Kirsi ja Helge Yltiö, Pälkäne

 

OSUUSKUNTA MAITOKOLMIO

Ala-Sorvari Oy, Kalajoki

Tolonen Maija ja Matti, Kalajoki

 

OSUUSKUNTA MAITOMAA

Airaksinen Jari ja Raija, Kuopio

Eskelinen Olli, Joensuu

Hynninen Matti ja Niina, Pieksämäki

Kanniainen Unto ja Arja, Suonenjoki

MTY Voutilainen Esko, Tuula ja Niko, Lapinlahti

Tikkanen Heikki ja Satu, Pieksämäki

Ylönen Markku ja Leila, Rautalampi

 

OSUUSKUNTA MAITOSUOMI

Hakola Timo ja Maarit, Kauhajoki

Honkaniemi Anne ja Raimo, Alajärvi

Häkkilän maitotila, Hankasalmi

Jaana ja Asko Hänninen, Kannonkoski

Kallioniemi Jukka, Lapua

Kattelus Minna ja Esa, Lapua

Kattelus Markku ja Heikki, Lapua

Koivisto Lauri, Lapua

Korpi Mikko, Seinäjoki

Kulmalan maitotila Mauri Syrjä, Seinäjoki

Leena ja Vesa-Pekka Laurila, Kurikka

Sirpa ja Kimmo Lehtomäki, Multia

Luoma Seija ja Juha, Soini

Mäkrämäen tila, Pieksämäki

Majamäki Mikko, Kauhajoki

Matti ja Heini Matilainen, Hankasalmi

Säkkisenkankaan tila, Kivijärvi

MTY Mannermaa, Kauhava

Mäkelä Jyrki ja Markku, Vimpeli

Mäkinen Pauli ja Paula, Kauhajoki

Timo Möksy, Saarijärvi

Nyrhilä Ari, Lapua

Oinasmäen tila, Hankasalmi

Ollila Paula ja Tapio, Lappajärvi

Paavola Antero, Lapua

Kalle Penttinen, Hankasalmi

Harri Pihl, Uurainen

Pihlajaviita Lauri ja Teija, Karijoki

Rajala Sisko ja Jarmo, Ähtäri

Reinikka Heljä ja Jukka, Alavus

Rintala Ismo, Alajärvi

Pirjo ja Matti Saarinen, Multia

Metsolan tila, Saarijärvi

Viitanen Marja ja Jarmo, Virrat

Yli-Mannilan tila, Alajärvi

 

OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITO

Marko Ala-Korpi, Halsua

Antti Alakotila, Haapavesi

Uusilaulumaan Maito, Elisa ja Taneli Alaspää, Nivala

Arto Alavaikko ja Minna Kesti, Oulainen

Kirsi ja Pasi Asumaa, Kalajoki

Kimmo Autio, Siikalatva

Päivi ja Janne Haaranen, Kärsämäki

Hanna ja Leo Haavisto, Kokkola

Tarja ja Pekka Hallikainen, Oulu

Minna ja Jukka Helminen, Niina Räisänen, Reisjärvi

Marjaana ja Jorma Hietala, Ii

Eija ja Arto Humalajoki, Perho

Sari ja Ari Hyvönen, Siikalatva

Veli Isoniemi, Nivala

Minna ja Pekka Jokela, Alavieska

Puistolan tila Irina ja Veikko Jokitalo, Merja ja Hannu Jokitalo, Sievi

Marja Junno ja Kalervo Jauhonen, Nivala

Katja ja Mika Jylänki, Samuli Jylänki, Haapavesi

Taimi ja Vesa Jäntti, Rovaniemi

Tuula ja Juha Järvi, Nivala

Pekka Miikkulainen perheineen, Kalajoki

Sirpa ja Kalervo Kallio, Pyhäjoki

Marita ja Seppo Karhula, Ville Karhula, Kokkola

Kaisa ja Mikko Karjalainen, Siikalatva

Knuutin tila, Nivala

Sirpa ja Jouko Karppinen, Muhos

Anna-Mari ja Kari Klemola, Kokkola

Maatalousyhtymä Knuutinen Kotisaari, Siikalatva

Harjun tila, Jouko Kokko, Oulu

Sirpa ja Timo Koskela, Pyhäjoki

Esa Untamo Koski, Kokkola

Marika ja Juha-Pekka Kontu, Muhos

Pasi Simoinen ja Milla Korhonen, Halsua

Ylituomaala, Antti Koukkari ja Virpi Saarikoski, Siikalatva

Mty Kumara, Marja-Terttu ja Pauli, Petri, Nivala

Arja ja Ilkka Kylmäoja, Utajärvi

Raija ja Esa Lassila, Tyrnävä

Laila ja Asko Laukka, Haapavesi

Päivi ja Frederic Lecler, Kannus

Anelma ja Veijo Leinonen, Tuomo Leinonen, Simo

Ritva ja Tapani Leiviskä, Reima Leiviskä, Pyhäntä

Katja ja Mika Leppälä, Luotolan tila, Reisjärvi

Mika Pietilä, Haapajärvi

Marttilan tila, Antti Takalo ja Erja Marjakangas, Alavieska

Sanna ja Ville Mattila, Kannus

Johanna ja Hannu Mehtälä, Vaala

Lea ja Antti Myllykoski, Haapavesi

Jaana ja Arto Myllylä, Pyhäntä

Hannele ja Vesa Myllymäki, Kärsämäki

Mäki Mty, Laura ja Ilkka, Kärsämäki

Marja ja Pekka Mönkkönen, Nivala

Aila ja Heikki Niemelä, Oulu

Jaana ja Mikko Niemonen, Kinnula

Alatalon tila, Pyhäjärvi

Liisa ja Jukka Ojantakanen, Siikalatva

Kirsi ja Lauri Ollila, Haapavesi

Anne ja Rauno Palola, Nivala

Pirjo ja Jorma Pasanen, Pihtipudas

Pekkala Mty, Raahe

Irmeli ja Tuomo Pelkonen, Haapavesi

Mari ja Matti Peltola, Kaustinen

Kati ja Kai Peltovuoma, Enontekiö

Ylipietilä, Marja-Liisa ja Kari Pietilä, Kokkola

Rahkolantila Elina ja Marko Rahkola, Kokkola

Kirsi ja Veli Rahkonen, Kokkola

Sirpa Rantakangas ja Osmo Pietilä, Kokkola

Sanna-Mari ja Sami Rintoo, Haapajärvi

Annika Jauhiainen ja Pasi Ruotsalainen, Haapavesi

Tarja ja Ari Salmi, Rovaniemi

Matti Satela, Haapavesi

Eija ja Keijo Saukonoja, Nivala

Maiju ja Mikko Sillanpää, Liminka

Maarit ja Mauno  Tiitto, Kärsämäki

Outi ja Jari Tikkanen, Utajärvi

Tarja ja Keijo Tuoriniemi, Pyhäjärvi

Leea ja Ari Uusipaikka, Kokkola

Helvi ja Vesa Vappula, Liminka

Tarja ja Pekka Venetjoki, Kokkola

Koivulan tila, Marke ja Ilkka Verkasalo, Raahe

Virpi Holappa ja Juha Viuhkola, Pudasjärvi

Liisa ja Mika Vuorenmaa, Reisjärvi

Tuuli ja Mikael Yli-Norppa, Kokkola

             

OSUUSKUNTA SATAMAITO

Haapahuhta Sirpa ja Pentti, Kokemäki

Tenho Anna-Kaisa ja Jarmo, Pori

 

OSUUSKUNTA TUOTTAJAIN MAITO

Terhi ja Jani Ahtiainen, Orimattila

Noora Alaranta, Myrskylä

Britta Anttila ja Jukka Tulkki, Lapinjärvi

Anne Soini ja Mika Berg, Parikkala

Anu ja Pasi Hyytiäinen, Humppila

Kari Hämäläinen, Mikkeli

Kirsi Hannola-Hämäläinen ja Timo Hämäläinen, Kouvola

Matti Järvenpää, Iitti

Aleksi Kivelä, Seija ja Arto Kivelä, Miehikkälä

Anu ja Ari Komppa, Hirvensalmi

Outi ja Tomi Kyöstilä, Orimattila

Nina ja Esko Lehmuskorpi, Orimattila

Leitamo-Ollikainen Maatalousyhtymä, Kouvola

Kaija ja Juha Mattila, Orimattila

Melkkala Reijo ja Minna, Hartola

Emma ja Juho Murto, Asikkala

Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, Saaren kartano, Mäntsälä

Juha Paajanen, Parikkala

Maija-Liisa ja Pekka Penttilä, Lahti

Helena Pylvänäinen ja Vesa Purhonen, Mikkeli

Kirsi ja Kalevi Ruohonen, Forssa

Tuula, Kai ja Atte Suutari, Rautjärvi

Lahja ja Timo Tavi, Kitee

Tervalan tila, Hollola

Raino Tiainen, Ruokolahti

Kati Lappalainen ja Marko Tuomainen, Ruokolahti

Esko Uronen, Savitaipale

Ulla ja Juhani Ylöstalo, Hollola

Tuovi ja Kari Översti, Pertunmaa

 

RUHAN MEIJERI

Jukolan Maitotila Oy, Leivonmäki