Turvallisen ja hygieenisen maidon edistys ja kehitys

Pronssimitalit 2022

Pronssiset Walter Ehrström -mitalit vuonna 2022

 

 

 

Pronssinen mitali myönnetään 10 vuoden yhtämittaisesta ensimmäisen luokan maidon tuottamisesta.

 

 

PRONSSIMITALISTIT 2022

 

ARLA OY POHJOIS-SUOMI

Koskenniemi Paulina ja Sami, Pello

Mty Niskala Lauri ja Niskala Merja, Pudasjärvi

Mty Pirttimaa, Tornio

Riitta-Liisa Säikkälä ja Mikko Tuomiranta, Lumijoki

 

FAZER FINLAND OY

Maitotiimi Avoin Yhtiö, Savitaipale

 

HÄMEENLINNAN OSUUSMEIJERI

Jyrkinen Juhani

Lakkinen Sinikka

 

KAUSTISEN OSUUSMEIJERI

Paavola My Risto, Paula, Harri ja Jaakko, Kaustinen

Myllymäki Toni ja Sari, Kaustinen

Lindgren Markus och Jan Sammanslutning, Kruunupyy

Nymans Lantbruk Ab, Kruunupyy

 

KUUSAMON OSUUSMEIJERI

Naumanen Kyösti, Taivalkoski

 

LAAKSOJEN MAITOKUNTA

Sipilän Tila, Kalajoki

 

OSUUSKUNTA MAITOKOLMIO

Maitolähde Oy Sievi HM Makia Oy, Toholampi

 

OSUUSKUNTA MAITOMAA

MTY Martikkala Viinijärvi

MTY Uudispiha, Rönkkö Nina ja Tikkanen Minna, Sonkajärvi

MTY Väänänen Mika ja Leevi, Juva

Tick Jani ja Tia, Rautalampi

Sivonen Ossi ja Eveliina, Suonenjoki

 

OSUUSKUNTA MAITOSUOMI 

Arto ja Anne-Marie Rahikka, Kauhajoki

Eero ja Veli-Pekka Toropainen, Kitee

Eija ja Jouni Kossi, Kiuruvesi

Eila ja Jussi Lauttamus, Kurikka

Ensio Salo, Seinäjoki

Erja Kauppinen, Lassilan tila, Lapinlahti

Forsman Agri Oy, Isojoki

Halmelan Tila Oy, Kuortane

Hanna Kuokkanen, Nurmes

Hannele ja Timo Repo, Lapinlahti

Hautaniemi Anne ja Aulis, Karijoki

Henttala Riikka ja Reino, Jyväskylä

Ikolan tila, Rantasalmi

Ilpo ja Seppo Junkkarinen, Leppävirta

Janne Hyvönen ja Erkki Hyvönen, Sotkamo

Jari Pesonen, Laukaa

Jarmo ja Marika Hautamäki, Kauhava

Jarmo Kuusela, Nurmes

Jorma ja Arja Mäenpää, Kurikka

Jukka Kankaanpää, Kuortane

Jukka Korhonen, Kuopio

Juntunen Asko, Vieremä

Kalle Kuhmonen, Eliisa Kuhmonen, Hannu Kuhmonen ja Marja-Liisa Kuhmonen, Vesanto

Kati ja Ari Luukkonen, Sonkajärvi

Kemppaalan tila, Kananen Eero ja Helvi, Sotkamo

Kemppainen Merja Hannele, Hyrynsalmi

Keskimäki Ismo ja Merja, Kurikka

Kolehmainen Laura ja Pasi, Pielavesi

Lammi Laura ja Jaakko, Seinäjoki

Leppänen Asko, Ilomantsi

Lyytikäinen Miika ja Henni, Enonkoski

Löytöjärvi Sanna, Saarijärvi

Maatalousyhtymä Erkki ja Keijo Leikkola, Lapua

Maatalousyhtymä Kärki Iisakki ja Juuso, Liperi

Maatalousyhtymä Leppiniemi Anne, Rantakallio Janne ja Jouni, Isojoki

Maatila Sakari Isojoki

Marja ja Veikko Timonen, Vimpeli

Martti Väänänen, Siilinjärvi

Mattson veljekset, Alajärvi

Mty Hanhikoski Timo, Raija-Liisa ja Tomi, Kauhava

Mty Kontkanen Eija ja Jouni, Liperi

Mty Malm Jyrki, Jari, Monica ja Marja, Karijoki

Mty Nousiainen, Iisalmi

Mty Vatanen Jouko ja Jussi, Iisalmi

Mty Lahikainen Tuomo, Tero ja Partti Anne, Kangasniemi

Mäntyharjun tila, Iisalmi

Palonen Jorma ja Ismo, Äänekoski

Pertti Heiskanen ja Päivi Torvinen, Leppävirta

Perälä Tuomo, Kurikka

Pirkko ja Petri Natunen, Joroinen

Päivi ja Jorma Pitkänen, Kuopio

Päivi ja Pentti Ketola, Kauhajoki

Rantala Tapio, Kauhava

Reinikkalan Tila Oy, Heinävesi

Riikonen Marja-Liisa ja Seppo, Kiuruvesi

Räisänen Seppo Juhani, Pielavesi

Saksa Jaana ja Jari, Kangasniemi

Salmen tila, Mikko ja Jenni Salmi, Alajärvi

Sironen Anniina ja Vesa, Karstula

Taipaleenmäki Joonas ja Heidi, Siikalatva

Tanja Puhakka ja Antti Vattulainen, Ilomantsi

Tiihonen Jari ja Satu, Hankasalmi

Tuomo ja Jaana Tikka, Kiuruvesi

Turhanen Lea, Nurmes

Vekkelin tila, Polvijärvi

Väisänen Sami ja Paldan Tiia, Lapinlahti

Väänänen Antti V.H., Kuopio

Erik Nygård, Korsholm

Gun-Britt och Rune Backman, Vörå

Hansell Stefan och Robert, Kronoby

Lillqvist Gård, Pedersöre

Lönnqvist Jan och Åsa, Pedersöre

Monika och Lars Björk, Kronoby

Strands mjölkgård, Pedersöre

Tomas Ellfolk, Kristinestad

Wiks Gård, Nykarleby

  

OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITO

Marja ja Eero Autio, Pihtipudas

Kari Halla-aho, Pihtipudas

Teija ja Tapani Herronen, Kokkola

Eija Hyvärinen, Muhos

Filip ja Jan Häggblom, Kokkola

Anni ja Marko Jussheikki, Tornio

Kalliokoski Henri ja Lasse Mty, Perho

Pertti ja Esa Keskitalo, Enontekiö

Benny Kotkamaa, Kruunupyy

Kenneth ja Ulf Lindqvist, Pedersöde

Kimmo Lumijärvi, Raahe

Elina ja Markus Mikkola, Oulu

Mty Rauma Sami, Tarja ja Vesa, Veteli

Pekka ja Tuomas Mustonen, Siikajoki

Elisa ja Jouko Pesola, Kannus

Tarja Anneli Pudas ja Niilo Tapio Pudas, Alavieska

Satu ja Mika Rajaniemi, Kokkola

Dage, Tom ja Viktor Ravald, Kruunupyy

Kaija ja Ari Ruotsalainen, Rovaniemi

Jorma Saukko, Alavieska

Pirkko Köngäs ja Juha Selkälä, Rovaniemi

Ville Tavasti, Kalajoki

Jyri Vuokila ja Jenni Jänkälä, Keminmaa

Eeva ja Esa Yppärilä, Merijärvi

Tommi ja Johanna Niemelä, Pyhäjoki